02.,,Dziecko Ciemności" Graham Masterton

Tytuł: ,,Dziecko ciemności"
Tytuł oryginalny: ,,The chosen child"
Autor: Graham Masterton
Ilość stron: 398
Wydawnictwo: Wydawnictwo Replika
Język oryginału: Język angielski
Ocena: 8/10

Graham Masterton jest popularnym pisarzem brytyjskim. Napisał ponad 100 książek, wśród których prym wiodą thrillery i horrory. Jego żona pochodziła z Polski, dlatego autor często odwiedza i dobrze zna nasz kraj. ,,Dziecko Ciemności" to jedyna książka autora, której akcja toczy się tylko i wyłącznie w Polsce.

,,Dziecko ciemności" otrzymałam w prezencie pod choinkę. Ostatnimi czasy gustuję w powieściach z dreszczykiem i morderstwami, więc gdy tylko uporałam się z ,,Miastem kości" nadeszła kolej na zmierzenie się z dziełem Mastertona. To moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Czy udane... Zobaczcie sami.


W centrum Warszawy lat 90-tych dochodzi do serii tajemniczych i krwawych morderstw. Ofiary pozbawiane są głów, które porywa Oprawca. Do śledztwa powołany zostaje komisarz Stefan Rej. Czy podoła on sprawie i Warszawa znów stanie się spokojnym, wielkim miastem? Tymczasem w mieście trwa budowa hotelu Senate International, którą nadzoruje amerykanka o polskich korzeniach Sarah Leonard. Co stanie się gdy Oprawca przeszkodzi w budowie hotelu? A co jeśli nie jest on do końca człowiekiem?

Fabuła powieści wydaje się być interesująca. Akcja trzyma w napięciu aż do końca i często zaskakuje. Opisy mordów są bardzo szczegółowe, dlatego ostrzegam, że ludziom wrażliwym i takim, którzy nie gustują w zakrwawionych szczątkach i latających głowach mogą się one nie spodobać. Mnie one w ogóle nie przeszkadzały. Wręcz przeciwnie - przyciskały do fotela i nie pozwalały się oderwać od lektury. W ,,Dziecku ciemności" pojawia się dosyć sporo wulgaryzmów. Może czasem one raziły, ale z drugiej strony pozwalały uwierzyć w naturalność. Szczególnie, jeśli mieliśmy do czynienia z młodymi bohaterami, którzy przecież nie używają najpiękniejszego języka...

A jeśli o bohaterach mowa... Są oni dosyć mocną stroną książki. Komisarz Stefan Rej jest doświadczonym życiowo mężczyzną w średnim wieku. Ma dosyć specyficzne poglądy ( twierdzi między innymi, że za komuny było lepiej ), ale jest dobrym policjantem o sporej inteligencji i intuicji. Z pewnością możemy się z nim utożsamić, a nawet go polubić. Sarah Leonard to atrakcyjna kobieta w wieku około trzydziestu lat. Ma za sobą kilka nieudanych związków. Jest zaradna, pewna siebie i waleczna. W końcu czego się spodziewać po kobiecie zarządzającej budową hotelu. Detektyw Clayton Marsh jest niezwykle sprytnym i posiadającym niebywałą ( jak na mężczyznę ) intuicję pięćdziesięciolatkiem. Natomiast Marek Masłowski to współczesny nastolatek, którego przezywają Kurtem Cobain'em. Jest typowym buntownikiem, w dodatku dosyć tchórzliwym, ale w czasie trwania akcji zachodzą w nim pewne zmiany. Również można go polubić, ale czasem może czytelnika irytować. W ,,Dziecku ciemności" przewija się sporo bohaterów i to dosyć barwnych. Można wymienić jeszcze Bena Saundersa, który odgrywa rolę drania i bezwzględnego biznesmena zdolnego nawet do korupcji oraz Romana Zboińskiego, który łączy naturę biznesmena z naturą sadysty i bandziora. Radzę się jednak z bohaterami zbytnio nie utożsamiać, bo giną oni szybko - jak przysłowiowe mrówki.

Styl autora nie budzi zastrzeżeń. Książka jest ciekawa, a lekki, ale barwny język zachęca do jak najszybszego jej przeczytania. W polskim wydaniu występują czasem literówki, ale nie ma to nic wspólnego z błędami autora. Jak już wspomniałam w książce pojawiają się wulgaryzmy, więc jeśli ich nie znosicie mogą trochę przeszkadzać, ale moim zdaniem za bardzo nie wpływają na ocenę lektury. Kolejną zaletą jest to, że autor starał się odwzorować polskie realia i mimo, że momentami popełniał w tym błędy, to naprawdę warto docenić jego wysiłek. Polskie wydanie nie budzi zastrzeżeń, poza czasem pojawiającymi się literówkami. Okładka jest mroczna i idealnie pokazuje, czego możemy się spodziewać po lekturze.

Uważam pierwsze spotkanie z twórczością Grahama Mastertona za udane i z chęcią zajrzę do innych książek jego autorstwa. Książkę polecam przede wszystkim miłośnikom horrorów, kryminałów i lejącej się krwi, aczkolwiek ,,Dziecko ciemności" może zainteresować każdego. Daję tej książce 8/10 i z chęcią poszukam innych książek Mastertona. Po raz kolejny powiem: POLECAM!

Cytaty:

  • ,,Każdy i zawsze ma jakiś wybór. Jeden oznaczony jest słówkiem ,,zły", a drugi słówkiem ,,dobry."
  • ,,Każdy z nas musi mieć miejsce, gdzie czuje się ciągle jak dziecko, gdzie może zachowywać się jak dziecko."
  • ,,Prawdy poszukują tylko beznadziejni optymiści."
  • ,,Utrata wiary we wszystko, w co się przez całe życie wierzyło, jest okropnym doświadczeniem, które potrafi ludzi przedwcześnie postarzeć, jakby traciło się duszę i serce."


Kolejna recenzja już za mną. Naprawdę Wam dziękuję za te wszystkie wyświetlenia, bo nie spodziewałam się, że będzie ich tak dużo w pierwszych dniach. Proszę Was o wyrażanie swoich opinii dotyczących recenzji jak i samej książki.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego najlepszego w Nowym Roku ( możliwe, że jutro pojawią się obszerniejsze życzenia, ale nie jestem pewna, czy znajdę czas )
Zakochana w książkach
Ps. Następna recenzja to recenzja ,,Alicji w krainie zombi" Geny Showalter. 





Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka